Historie papillonu

Skutečnost, že slovo papillon znamená česky motýl, je dostatečně známa. Pozornější čtenáři kynologických atlasů dokonce i vědí, jak toto pojmenování vzniklo. Velké vztyčené uši papillona porostlé dlouhými třásněmi svým tvarem připomínají motýlí křídla. To je sice pravda, ne však celá. Každý, kdo někdy měl to štěstí prožít s papillonem více než letmé setkání, mi dá za pravdu: tento pejsek nejenom jako motýl vypadá, on se tak i chová.

Původ:

Předkové papillona vyšli z loveckých psů - slídičů. Začátkem 17. století se z nich začali selektovat a odděleně chovat trpasličí jedinci, jejichž vývoj šel cestami oddělenými od loveckých španělů. Svými kořeny má tedy papillon blíže ke španělům, než ke špicům. Jeho oficiální název dodnes zní epagneul nain Continental neboli malý kontinentální španěl. Ke skutečnému vzájemnému odlišení těchto plemen došlo až ve 2. polovině 19. století, kdy francouzští a belgičtí chovatelé, snad i za přimísení trpasličích špiců a čivav, vytvořili "nosatého" papilona, kdežto chovatelé angličtí se zaměřili na šlechtění krátkonosých a o něco robustnějších kavalírů a kingů. Dnes už není někdejší blízká příbuznost, ba přímo totožnost těchto plemen nijak nápadná.

Jak už to tak bývá, po dlouhém období velkého zájmu o trpasličí španěly nastaly časy právě opačné. Jak šlechta po francouzské revoluci postupně přicházela o svá privilegia a neúspěšně se snažila obhájit své historické pozice, náhle neměla na své dávné průvodce čas. Pro ty ostatní se nevinní pejskové stali ztělesněním nenáviděného řádu a postupně téměř vymizeli. Teprve v minulém století, když staré vášně trochu vychladly a kdy přichází ke slovu moderní chov psů, si na malé španěly někteří chovatelé vzpomněli. Největší zásluhu na uchování plemene a jeho rozvinutí do současné podoby mají chovatelé belgičtí a francouzští. Proto je těmto zemím dnes oficiálně přiznáván nárok na papillona, i když fakticky se jedná spíše o plemeno italské.

Chování a povaha:

Do pohybu se papillon nikdy nemusí nutit, je jeho druhou přirozeností. I když jeho tělíčko působí křehkým dojmem, je stavěno tak, že je schopno podávat velmi slušné výkony. Papilloni si náruživě rádi hrají: s hračkami, s rodinnými kočkami, s druhými psy, ale především s námi lidmi. Běžně se dožívají patnácti i více let a ani v pokročilém věku se neváhají vrhnout za míčkem nebo za myškou, která jim přeběhne přes cestu (a propos myši: právě na nich se majitel papilona může na vlastní oči přesvědčit, že mezi předky jeho miláčka museli být lovečtí psi). Papilloni rádi loví motýly, mouchy, ale především myši. A při lovu dokážou být překvapivě úspěšní!

Papilloni se vůbec v mnoha ohledech chovají jako velcí psi. Bývají sebevědomí, neohrožení, přirozeně asertivní. Od cizích lidí si udržují určitý odstup, své přátele si dobře vybírají.

Než o samotě, raději vůbec:

Papilloni patří do kategorie psů, kterou Američané označují jako "people-dogs". Žádné kotce, žádné psince, žádné smečky - ale páníčkův (či spíše paniččin) klín, náruč, pohovka nebo postel. Papilloni si jen obtížně zvykají na to, že by měli být po většinu dne sami doma. Dokonce ani přítomnost druhého papillona jim nedokáže vynahradit přítomnost lidskou. Ovšem většina z nás je chtě nechtě zapojena do pracovního procesu a ne každý má možnost brát si svého psa s sebou na pracoviště.

Motýlek je proto ideálním psem pro čilé důchodce, které dokáže spolehlivě vyburcovat z případné letargie či pohodlnosti, a přitom je tak malý, že jeho zvládnutí nečiní problémy ani křehké stařence. Krásně se začlení do rodin s dětmi, jejichž nejmladší členové přicházejí domů ze školy už v poledne a baví je si s pejskem celé hodiny hrát. Je to výborný "rehabilitační pes", který dokáže rozhýbat pacienta po operaci a dodat novou chuť do života. V zahraničí se papilloni ostatně s úspěchem využívají i při tzv. canisterapii v domovech důchodců a v nemocnicích.

Papillon je vitální, stále dobře naložený, pohodový psík, kterého dokáže zvládnout i začátečník. Pokud přesto tvrdíme, že se pro každého nehodí, máme tím na mysli zhruba toto: nehodí se pro workoholiky, pro lidi, kteří tráví většinu dne v zaměstnání a většinu večerů ve společnosti, ale ani pro jedince příliš tvrdé, panovačné a citově uzavřené. Je to pes zrozený pro lásku. Poskytuje ji v míře vrchovaté a jeho majitel by mu měl oplácet stejně.


Copyright (c)2012 Karel Sebera. Poslední aktualizace 22.01.2012.


Parfemy.cz Nakupnicentrum.cz Hodinky.cz Krasa.cz
Prozdravi.cz

Zajímavosti

10.9. 2011
narození 2. dcery Klaudie
rok 2010
rekonstrukce RD
srpen.2008
narození 1. dcery Karolíny


Odkazy

Sol Edo
www.stenata.cz
KCHMPP
Web zdarma
Šablony www stránek
Kojící polštáře, monitory dechu a chůvičky, dudliky, dětské pleny - rajmaminek.cz